SIKCA SORULAN SORULAR

MİLLİ PARK NEDİR?
Milli park; bilimsel ve estetik bakımdan, ulusal ve uluslararası düzeyde ender bulunan doğal ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarını kapsamaktadır. Milli park ilan edilmiş ulusal ve uluslararası öneme sahip ender özellikteki bu alanların korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması ve koruma-kullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara miras olarak bırakılması amaçlanmaktadır.
 
KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKINA NASIL GİDERİM?
Küre Dağları Milli Parkı Bartın ve Kastamonu illeri sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın il merkezinden Arıt Beldesi, Ulus, Amasra ve Kurucaşile ilçelerine ulaşılarak milli parkın sınırlarına girmek mümkündür. Bartın merkezden Arıt 32 km, Ulus 37 km, Amasra 18 km, Kurucaşile 55 km uzaklıktadır. Kastamonu il merkezinden Pınarbaşı, Azdavay, Şenpazar ve Cide ilçelerine ulaşarak milli parka ulaşmak mümkündür. Kastamonu merkezden Pınarbaşı 82 km, Azdavay 77, Cide 130 km uzaklıktadır. Ulaşım olanaklarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye Seyehat Planlama bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
NEREDE KALABİLİRİM?
Milli parkın içerisinde konaklama tesisi ve olanağı yoktur. Milli parkı ziyaret etmek için il merkezlerinde konaklanılabileceği gibi Bartın Ulus İlçesinde Küre Dağevinde,İnkumu, Amasra, Çakraz’da, Ulus’da, Kastamonu’da Pınarbaşı, Cide, Azdavay’da konaklama seçenekleri mevcuttur. Bartın’da Arıt Beldesi Söğütlü Köyü’nde bulunan KDMP Tanıtım Birimi’nde, Ulus ilçesi Aşağıçerçi, Alıçlı, Köklü, Yukarıdere, Aşağıçamlı ve Kozanlı köylerinde ev pansiyonculuğu ile konaklama olanakları bulunmaktadır. Pansiyonların iletişim bilgileri için köy muhtarlıklarına ulaşılabilir.
Kastamonu’da Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerinde restore edilmiş tarihi konaklarda ve otellerde konaklama yapılabilir. Pınarbaşı’nda Paşa Konağı ve Azdavay’da Yanık Ali Konağı konaklama yapılabilecek tarihi konaklarlardır. Ayrıca Azdavay - Zümrüt Köy’de ev pansiyonlarında da konaklama gerçekleştirilebilmektedir. Konaklama olanaklarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye Seyehat Planlama bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
MİLLİ PARKTA REHBERLİK HİZMETİ VARMI?
Türkiye’de Milli Parklarda 9.8.1983 tarihli 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında korunan alanların sahip oldukları kaynak değerlerinin korunarak kullanılması, ziyaretçilerin bilgilendirilmesi ve ziyaretçi yönetiminin sağlanması amacıyla korunan alan sınırları dâhilinde ve yakın çevresinde yaşayan yöre insanının alan kılavuzu olarak yetiştirilmesi ve alana gelen ziyaretçilerin bu kaynak değerleri hakkında doğru ve sağlıklı bilgi edinmelerini sağlanması hedeflenmiştir. 28.3.2006 tarihli ve 26122 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Alan Kılavuzlarının Seçimi, Eğitimi, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik esaslarına göre “Korunan alanlara gelen grup halindeki (12 ve daha fazla kişiden oluşan) ziyaretçiler veya etkinlik düzenleyen acenteler, kendi bünyelerinde rehber bulunsa dahi korunan alanlarda yapılacak ziyaret ve etkinlikler için alan kılavuzu almak mecburiyetindedirler. Küre Dağları Milli Parkı’nda gerçekleştireceğiniz ziyaret için Alan Kılavuzu talebinizi Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’ne iletebilirsiniz.
 
MİLLİ PARK İÇERİNDE NELER YASAKTIR?
Milli parklar içerisinde doğaya ve yaban hayatına zarar verecek hiçbir davranışta bulunulamaz. Milli parkların içerisinde yaban hayvanı, bitki, çiçek, fidan, çiçek soğanı, meyve, dal, kök, taş, toprak vb. materyal toplanamaz ve milli park dışarısına çıkarılamaz. Milli park içerisinde Uzun Devreli Gelişim Planı’na göre belirlenmiş olan alanlar dışında konaklama, kamp, piknik yapmak yasaktır. Milli park içerisinde ağaçlara ve kayalara tırmanmak, çit ve bariyerleri aşmak ve yıkmak, çeşitli yapılar kurmak yasaktır. Milli park içerisinde ateş yakmak ve patlayıcı madde taşımak yasaktır. Milli park içerisine çöp atmak ve atık bırakmak yasaktır.
 
MİLLİ PARK İÇERİNDE FOTOĞRAF ÇEKEBİLİRMİYİM?
Genel olarak milli park içinde profesyonel fotoğraf çekimleri için ilgili müdürlüklerden izin alınması gerekmektedir. Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’nden özel izin alarak doğal hayata zarar vermeden fotoğraf çekilebilmektedir.