MAĞARALAR

MAĞARA
Yüzeyle bağlantısı olan ve gün ışığı ile bağlantısı kaybolacak derinliğe ve en az bir insanın sürünerek girebilmesine olanak verecek genişlik ve yüksekliğe sahip olan yeraltı boşluklarıdır. Küre Dağları Milli Parkı dünyadaki milli parklar içinde, envanteri yapılmış en çok mağarayı bulunduran milli parklardan biridir. 100 e yakın mağarayı bünyesinde barındırmaktadır.ABD de ki Carlsbad  caverns milli parkından sonra  en çok mağarayı bünyesinde barındıran milli parktır. araştırılan mağaraların özelliklerine bakıldığında hem uzunluk hem de derinlik açısından çok fazla potansiyel gözükmemektedir. En derin mağara, Ilgarini Mağarasıdır ve -250 m’ye inmektedir. En uzun mağara ise Eşekçukur Kuylucu (Çovurmatepe-6) dur ve en fazla 1,5 km ilerlemektedir. Diğer bütün mağaralar irili ufaklı bu iki kıstas arasında dizilmektedir. Mağaralar, görsel güzelliklerinin yanı sıra, barındırdıkları endemik canlılarla ve tür, türleşme, doğal seleksiyon vb. bilimsel mekanizmaların ortaya çıkarılmasında önemli derecede potansiyele sahip olmaları nedeniyle benzersiz habitatlardır. Ana popülasyondan ayrılan küçük popülasyonların çok hızlı bir şekilde farklılaştıkları bilinmektedir. Milli park da  İçinde arkeolojik kalıntıları barındıran mağaralarda bulunmaktadır. KDMP mağara turizmi açısından potansiyel bir bölgedir.
 
MAĞARA TURİZMİ AÇISINDAN
A. BUZ(LUK) MAĞARASI
Buz mağarası, Kurtgirmez bölgesinde orman içinde yaklaşık 45 dakikalık çok güzel bir yürüyüşün sonunda yer alan ve çok güzel oluşumları olan bir mağaradır. Bu mağara yarı-fosil durumdadır. Birçok oluşumun oluşması durmuş hatta dökülmeye başlamıştır. Baharda ise çok güzel buzdan sarkıtlara ev sahipliği yapar.
 
B. EJDER MAĞARASI
Halihazırda Ejder mağarasına, Ilgarini’ne giden turistlerin yol üzerinde uğradığı bir mağara konumundadır. Kazla Mahallesi, Topmeydanı yaylasından Ilgarini’ne giden orman içindeki yolda bulunan mağara çok büyük bir boşluktur.
 
C. ILGARİNİ MAĞARASI
Ilgarini mağarası, halihazırda tabelalarla reklamı yapılan, amenajmanı olmadan bir şekilde turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bu mağara yapılan en son biyolojik çalışmalar sonucunda ENDEMİK türleri içinde barındırdığı tespit edilmiştir.
 
D MEDİL-1 MAĞARASI
Medil-1 Mağarası maalesef definelerce defalarca talan edilmiş, yer yer eski arkeolojik kalıntılarda gelişi güzel kazılmış veya patlatmalar yapılmıştır. Buna rağmen hem mağara oluşumları açısından hem de arkeolojik kalıntılarından dolayı, bu mağara ancak ve ancak turizme açılarak korunabilir.
 
 

KÜRE MİLLİ PARKI VE CİVARINDA BULUNAN MAĞARALAR

Alman Mağarası Arpatarlası İni Mağarası
Arpatarlası Kuyusu Mağarası Aşağıçerçi Düdeni Mağarası
Atak Mağarası Ayakkabı Çukuru Mağarası
Ayı Mağarası Balcak Mağarası                                  
Bacaksızın Bacağının Koptuğu Mağara Buz Kuyusu Mağarası
Buzluk İni Mağarası Buzluk Mağarası
Büyük Kaya Mağarası Cıngırlıkuyu Mağarası
Çatak Ağzı 1 Mağarası Çatak Ağzı 2 Mağarası
Çatak Ağzı 3 Mağarası Çıkrıkkapı Kuylucu Mağarası
Çengelkuyu Düdeni Mağarası Çovurma Tepe Kuylucu Mağarası
Çovurma Tepe Mağarası Çıngıraklı Düden Mağarası
Çingir Kuyusu Mağarası Dağlı Kuylucu Mağarası
Dikilitaş (Kafatası) Mağarası Döngelyanı Kuylucu Mağarası
Düşenkaya Mağarası Ejder Mağarası
Eşek Çukuru Mağarası 1 Eşek Çukuru Mağarası 2
Gavurini Mağarası Gökdeli Mağarası Mağarası
Gölcük Mağarası Gurbet Tepe Kuylucu Mağarası
Gürlik Mağarası Ilgarini Mağarası
İğnedeligi Mağarası İnönü Mağarası
İnönü Kovuğu Mağarası İntürbesi Mağarası
Kadıharmanı Kokurdanı Mağarası Kapaklı Kuylucu Mağarası
Karakış Mağarası Kaval Cıngırı Mağarası
Kayaarkası Düdeni Mağarası Kayaarkası Mağarası
Kayadibi Kuylucu Mağarası Kılıçlı Mağara
Kınakayası Mağarası Kokurdan Mağarası
Kurtyolu 1 Mağarası Kurtyolu 2 Mağarası
Kurtyolu Düdeni Mağarası Kuşaklı Mağarası
Kuşkayası 1 Mağarası Kuşkayası 2 Mağarası
Küçük Çıkrıkkapı Kuylucu Mağarası Mantar Mağarası
Medil 1 Mağarası Medil 2 Mağarası
Mızrak Mağarası (Gökdeli) Mürsili  Mağarası
Nalçak Moğarı Mağarası Sıçan Mağarası
Sırt Kokurdanı Mağarası Sipahiler Mağarası
Sinekli Mağarası Sorkun Düdeni Mağarası
Topmeydanı Kuylucu Mağarası Şelale Mağarası
Ürkülük Kuylucu Mağarası Yarasa Mağarası
Yarasa Mağarası 2 Yumruçal Mağarası
Yukarı Döngelyanı Mağarası Zoni Subatanı Mağarası
Ağzı Büyük Mağara Suini Mağarası
Çıngırık Kuyusu Mağarası  


DEĞERLENDİRME
Batı Karadeniz ve özellikle Küre Milli Parkı mağaralar açısından oldukça zengin bir bölgedir. Milli Park da, yerüstü biyoçeşitlilik üzerine çalışma yapılmakla beraber, yeraltı biyoçeşitlilik üzerine ciddi bir çalışma yapılmamıştır.Ülkemizde mağara canlıları üzerine bilimsel çalışma yok sayılacak kadar azdır ve hepsi yabancılar tarafından yapılmıştır. Türkiye’de yapılan bilimsel mağaracılık genelde jeoloji, jeomorfoloji, hidrokarst ve arkeoloji ile ilgili çalışmalarla kısıtlı kalmıştır. Bu nedenle (mağara-biyoloji) alanında kapsamlı çalışma yapılmalıdır. Küre Dağları Milli parkı, özellikle bu yoğunlukta mağaraları ve kanyonları ile Türkiye’de ve dünya’da tek veya çok az örneklerden biridir. Küre Milli parkından mağaralar kısmı ayrılarak “Mağara ve Kanyonlar” milli parkı haline dönüştürmesi ve alan yönetiminin güçlendirilmesi  dünyaya tanıtım açısından VALLA KANYONU MİLLİ PARKI olarak adlandırılması uygun olacaktır.