Bartın Ulus Kemerli Mağarası
Bartın Ulus Kemerli Mağarası
Bartın Ulus Kemerli Mağarası
Bartın Ulus Kemerli Mağarası
Bartın Ulus Kemerli Mağarası
Bartın Ulus Kemerli Mağarası

TÜRKİYE NİN PAN PARKS SÜRECİ İÇİN LİTVANYA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi" uygulamaları ile Küre Dağları Milli Parkı’nın 2006 yılından beri devam eden PAN Parks sertifikasyonu sürecinde son aşamaya gelindi. 2012 yılı ilkbaharında bağımsız uluslararası uzmanlarca gerekli denetimin yapılarak sertifikanın alınması için son hazırlıklar yapılmakta.
PAN Parks sertifikasyonu sürecinde en son adım olan bağımsız uluslararası uzmanlarca denetim sürecini deneyimlemek üzere Proje Yöneticisi Mustafa Yılmaz ve Proje Yönetici Yardımcısı Yıldıray Lise özel davet ile Litvanya’da Dzukija Milli Parkı’nı ve Cepkeliai Tabiatı Koruma Alanı’nı ziyaret ettiler.
Gerçekleştirilen ziyarette Dzukija Milli Parkı ve Cepkeliai Tabiatı Koruma Alanı’ndan oluşan yaklaşık 70.000 hektarlık korunan alanın PAN Parks sertifikasyonu için bağımsız uzmanlarca denetlenmesi sürecinde yer alan proje temsilcileri alanın yabanıllığı, doğa koruma yönetimi, ziyaretçi yönetimi, sürdürülebilir turizm stratejisi uygulamaları ve yerel işletmelerin turizm uygulamaları sürecini yerinde gözlemlediler.
Bir korunan alanın PAN Parks sertifikası alabilmesi için aşağıdaki 5 kritere sahip olması gerekmektedir:
Kriter 1 - Zengin doğal miras: Korunan alan içinde en az 10.000 hektar yabanıl alanın varlığı
Kriter 2 - Doğa Yönetimi: Korunan alanın yönetim planın olması
Kriter 3 - Ziyaretçi Yönetimi: Korunan alanın ziyaretçi yönetim planının olması
Kriter 4 - Sürdürülebilir Turizm Stratejisi: PAN Parks bölgesi için sürdürülebilir turizm gelişme stratejisinin olması
Kriter 5 – Ortaklıklar: Bölgede belirli kriterler çerçevesinde çalışan yerel işletmeler ve korunan alan yönetimi arasında yerel iş ortaklıklarının kurulması
PAN PARKS NEDİR?
PAN Parks, Avrupa’ya özgü, bağımsız bir korunan alan sertifikalandırma sistemidir. Bir korunan alanda sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi yoluyla doğanın daha iyi korunmasını sağlamayı amaçlar. PAN Parks logosu Avrupa’da milli parklar için hem doğal değerler hem de sürdürülebilir turizm açısından bir seçkinliğin işaretidir.