HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

TÜRKIYE NİN ORMAN SICAK NOKTALARI DAHA İYİ YÖNETİLECEK

Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, orman sıcak noktalarında görevli yöneticilere yönelik “Korunan Alanların Yönetimi ve Planlaması” konulu bir eğitim semineri düzenlendi. 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen eğitimde korunan alan politikaları, korunan alanlarla ilgili mevcut mevzuat, korunan alanların planlanması, korunan alanlarda katılımcılık, planlamada sosyo-ekonomik ve kültürel değerlerin önemi, korunan alanların finasmanı, korunan alanlarda rekreasyon ve turizm uygulamaları, iletişim ve tanıtım konuları ele alındı. Ayrıca korunan alanlarda planlama örnekleri, Küre Dağları Milli Parkı’nda yapılan turizm uygulamaları ve Pank Parks girişimi katılımcılarla paylaşıldı.
Eğitim seminerine; Küre Dağları, Karçal Dağları, Fırtına Vadisi, Datça-Bozburun Yarımadaları, Babadağ, İstanbul Ormanları, İbradı-Akseki Ormanları, Amanoslar, Yenice Ormanları olmak üzere Türkiye’nin dokuz orman sıcak noktasından İl Çevre ve Orman Müdürlüğü uzmanları, Orman Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürleri, Küre Dağları Milli Parkı çevresindeki Orman İşletme Müdür ve Şefleri katıldı. Eğitim seminerinde teknik bilgilerin verilmesi ve deneyimlerin paylaşımının yanı sıra, Antalya’daki Termessos (Güllük) Milli Parkı’na da bir alan gezisi düzenlendi. Bu alan gezisinde gözlemlenenler, eğitimlerde alınan bilgiler ve kullanılan farklı eğitim yöntemleri grup çalışmalarına yön verdi. Katılımcılar tarafından bu eğitimde kullanılan yöntemlerin proje kapsamında gerçekleştirilecek olan ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın düzenleyeceği diğer eğitim çalışmalarında da kullanılması önerildi. Eğitim seminerinin sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.
Korunan Alanların Yönetimi ve Planlaması Eğitim Semineri’ne katılanların görüşleri ise şöyle: “Bu eğitimde edindiğim farklı bilgiler, hem kişisel eğitimime katkı sağladı, hem de bundan sonra Küre Dağları Milli Parkı çevresinde yapacağımız çalışmalara farklı bakmamı sağlayacak.” Oğuz Benkul Bollukçu, Arıt Orman İşletme Şefi, Bartın “Bu işin içinde olmamıza rağmen milli parkların ne olduğu konusunda ve korunan alanlarda yapılabilecek çalışmalarla ilgili bilgilerimizi tazeledik, pekiştirdik. Karar vermede birlikteliğin önemini anladık.” Hasraf Aka, Bartın Orman İşletme Müdür Yardımcısı, Bartın “Bu eğitim eksiklerimizi görmemizi sağladı. Burada edindiğim bilgileri Amanoslar’da gerçekleştirdiğimiz çalışmalara aktarmaya çalışacağız.” Fatih Güvercin, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü DKMP Mühendisi, Osmaniye “Her ne kadar İstanbul ormanları sıcak noktasında milli park bulunmasa da farklı koruma statüsündeki alanlarda burada öğrendiğimiz yaklaşımları kullanabileceğimizi düşünüyorum.” Ömer Öztoprak, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Peyzaj Mimarı, İstanbul
“Eğitimde kullanılan yöntemler farklı ve güzeldi.” Akın Topçuoğlu, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürü “24 yıllık meslek hayatımda katıldığım en bilgilendirici ve farklı yöntemler kullanılan eğitimdi.” Turan Çakaloğlu, Pınarbaşı Orman İşletme Müdürü, Kastamonu Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi ile, Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde doğa koruma ve sürdürülebilir kaynak yönetiminin güçlendirilmesi, katılımcılık esasına dayalı, etkin ve bütüncül bir yönetim modeli oluşturulması, orman koruma alanlarının ulusal korunan alanlar sistemindeki yerinin ve yönetsel etkinliğinin geliştirilmesi ve model olacak bu deneyimin Türkiye’deki diğer sekiz orman sıcak noktasında yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Proje; Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye tarafından uygulanıyor. Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) mali desteğiyle uygulanan projenin diğer ortakları WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ve Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü’dür.