PAN PARKS YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM

Avrupa ölçeğinde iyi korunan, yönetilen ve ziyaretçilere yabanıl alan deneyimi yaşatarak yüksek kalitede hizmet sunan ve bağımsız denetimle sertifikalanmış milli parklardan oluşan korunan alanlar ağına (PAN Parks ağı) Türkiye’den aday olan ilk milli park olan Küre Dağları Milli Parkı’nın sertifika alması yolunda önemli bir adım atıldı.
PAN Parks Vakfı Doğa Koruma Müdürü Vlado Vancura Küre Dağları Milli Parkı’nda gerçekleştirdiği bir haftalık “PAN Parks adaylığı ön değerlendirme” çalışması sonucunda olumlu mesajlarla ülkemizden ayrıldı. Ankara’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” Proje Yönetim Birimi ve WWF-Türkiye yetkilileri ile bir toplantı yapılarak başlayan “ön değerlendirme çalışması” alanda devam etti.
Çalışmalar kapsamında Kastamonu ve Bartın’da Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, turizm sektörü temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile toplantılar yapıldı. Bartın ve Kastamonu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile Küre Dağları Milli Parkı’nın özellikle yabanıl alanları ziyaret edildi, uzun yürüyüşler yapıldı; ziyaretçiler için hazırlanan patikalar ve tesisler yerinde incelendi.
Küre Dağları Milli Parkı’nın yabanıl alanları, peyzaj bütünlüğü ve nefes kesen manzaralarını çok beğenen Vancura, “Orman Koruma Alanlar Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında hazırlanan yönetim planı taslağı, sürdürülebilir turizm gelişme stratejisi ve ziyaretçi yönetim planı ile son yıllarda Küre Dağları Milli Parkı’nda kayda değer gelişmeler olduğunu belirtti. Küre Dağları Milli Parkı’nın bazı konularda kısa sürede yapılabilecek gelişmelerle 2011 yılı sonuna kadar “uluslararası denetmenler” tarafından değerlendirilerek PAN Parks sertifikası almasının mümkün olduğunu söyledi.
Bir hafta süren “PAN Park adaylığı ön değerlendirme” çalışmasının ardından gerçekleştirilen nihai değerlendirme toplantısıyla; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil, Milli Parklar Dairesi Başkanı Haluk Özder ve Doğa Koruma Dairesi Başkanı Nurettin Taş yapılan incelemeler konusunda bilgilendirildi.
PAN Parks Nedir?
Kısa adı PAN (Protected Area Network) Parks olan Korunan Alanlar Ağı, WWF ve Molecaten Group tarafından kuruldu. Korunan Alanlar Ağı, Avrupa’da bulunan sahip olduğu doğal hayat ve etkin yönetimi ile örnek gösterilen milli parkları içeriyor. Bu parklara PAN Parks sertifikası veriliyor. Bu kapsamdaki parkların en az on bin hektar yabanıl alanı bulunması; yönetim planı, sürdürülebilir turizm stratejisi ve ziyaretçi yönetim planına sahip olması ve bölgede yerel iş ortaklıklarının kurulması gibi beş ana kriteri yerine getirmiş olması gerekiyor. Bu sertifikaya sahip parklar, Avrupa çapında ziyaretçilere iyi korunmuş bir doğal alan ve yüksek kalitede hizmet sunan ve bağımsız denetimle sertifikalanmış milli parklardan oluşan korunan alanlar ağında yer alıyor.