HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF DR VEYSEL EROĞLU BARTIN DA

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU toplu temel atma ve açılış töreni ile İlimizde yaşanan sel felaketi nedeniyle bölgede inceleme yapmak için İlimizi ziyaret etti.
 
Bartın Valisi Nusret DİRİM, Bartın Milletvekili Av. Yılmaz TUNÇ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz Nurettin TAŞ,10.Bölge Doğa Koruma ve Milli Park Bölge Müdürü Hasan BAŞYİĞİT, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat DELİORMAN ve protokol tarafından karşılanan Bakan EROĞLU ilk olarak Bartın Valiliğini ziyaret etti. Valilik ziyaretinde Valilik Şeref Defterini imzalamasının ardından Bakan EROĞLU'na Vali Nusret DİRİM tarafından Valilik Makamında Bartın İli hakkında brifing verildi.
 
Ardından Valilik Çeşm-i Cihan Toplantı Salonunda basın açıklaması yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU Bartın'da meydana gelen sel felaketinde zarar gören bölgeyi havadan incelediğini, selden zarar gören halka acil olarak yaraların sarılması için 2 milyon lira gönderildiğini ve yardımlarının devam edeceğini belirterek yaşanan sel felaketi nedeniyle Bartınlılara geçmiş olsun dileklerini iletti.
Bakan EROĞLU Bartın'da Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan çalışmalarla ilgili olarak; " Bartın'da Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 1 gölet, 14 ıslah tesisi bulunmakta olup bu tesislerden; Ulus Eldeş Göleti ve Sulaması, Merkez Kutlubey Yazıcılar Köyü Ana Deresi Islahı, Merkez Kayacık, Subalığı, 2 Nolu, 3 Nolu, Balamba ve Hasan Dereleri Islahı, Ulus İlçe Merkezi Ulus Çayı ve Çerçi Deresi Islahı, Merkez Budakdüzü ve Kutlubeydemirci Köyleri 1 ve 2 Nolu Dereleri Islahı, Ulus Kumluca Beldesi Kumluca Çayı ve Yandereleri Islahı, Kurucaşile İlçe Merkezi 1 ve 2 Nolu Dereleri Islahı, Merkez Gerişkatırcı Köyü Gerişkatırcı Deresi Islahı, Ulus Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar Mah. 1,2,3,4,5 Nolu Kuru Dereleri Islahı, Ulus Ulukaya Köyü Budamış Mahallesi Budamış Çayı Islahı, Merkez Kutlubey YazıcıIar Köyü Elmalı Deresi Islahı, Amasra Çakraz Köyü Büyükdere Islahı, İnkumu Yandereleri 2.Kısım Islahı, Amasra İlçe Merkezi Horhor, Kestaneli, Hisarönü ve Kayaaltı Dereleri Islahı temelleri atılacak ve Merkez Gökçekıran Köyü Büyükdere'nin açılışı yapılacaktır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Ağaçlandırma ve Ormancılık Projeleri olan; Yeni Orman Yolu, Büyük Onarım, Sanat Yapısı, Üst Yapı ve Bakımı, İlk Müdahale Ekip Binası, Yangın Havuzu tesisinin temeli atılacaktır. 93.000.000 TL'ye mal olacak olan 1 gölet, 14 ıslah tesisi ve 1 OGM tesisi olmak üzere toplam 16 adet tesisin temeli atılacak ve açılışı yapılacak olup, böylelikle 4.947 dekar alan, 3 ilçe, 17 yerleşim yeri taşkından korunacak ve Ulus İlçesinin içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır." dedi.
 
27.09.2013 ve 09.07.2014 tarihlerinde Bartın'a 215 milyon TL.lik 29 müjde verildiğini ve bu projelerden 21 tanesinin tamamlandığını 8 tanesinin de devam ettiğini ifade eden Bakan EROĞLU "Bartın'a 417 milyon lira yatırım bedeline sahip 26 müjde daha getirdik. Bartın için bu güzel haberlerden 18 tanesi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları ile ilgili olup, bu çalışmalar; Amasra Göçgün, Göçgündemirci, Yahyayazıcılar, Kalaycı, Cumayanı, Esenler ve Acarlar Grup Köyleri Büyük Dere Islahı, Amasra İlçe Merkezi Horhor, Kestaneli, Hisarönü ve Kayaaltı Dereleri Islahı, Bartın Merkez Gerişkatırcı Köyü Gerişkatırcı Deresi Islahı, Bartın Merkez Kayacık Subalığı 2 Nolu, 3 Nolu, Balamba ve Hasan Dereleri Islahı, Bartın Merkez Kutlubey Yazıcılar Köyü, Elmalı Deresi Islahı, Bartın Merkez Kumluca Beldesi, Kendirlik Deresi 1,2,3 Nolu Kuru Dereler Islahı, Bartın Merkez Hasankadı Beldesi Güney, Yağısıkuzu, Eskicuma Dereleri Islahı, Bartın Merkez Epçiler Köyü Atak Deresi,Aşağı Mahallesi Acısu ve Acıelmatarlası Dereleri Islahı, Bartın Merkez Kutlubey Yazıcılar Köyü Elmalı Deresi Islahı, Bartın Merkez Sütlüce Köyü Cafal Deresi Islahı, Bartın Merkez Karasu Köyü Karasu Deresi Islahı, Bartın Merkez Kızılelma ve Akbaba Köyleri Çıvgınlar Deresi Islahı, Bartın Merkez Budakdüzü ve Kutlubeydemirci Köyleri I ve 2 Nolu Dereler Islahı, Kurucaşile İlçe Merkezi I ve 2 Nolu Dereler Islahı, Ulus Abdipaşa Beldesi Derecik Mahallesi Kav Deresi ve Yenihan Mahallesi Kuzluk Deresi Islahı, Ulus İlçe Merkezi Ulus Çayı ve Çerçi Deresi Islahı, Ulus Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar Mahallesi 1,2,3,4,5 Nolu Kuru Dereler Islahı, Ulus Ulukaya Köyü Budamış Mahallesi Budamış Çayı Islahı olup bu tesisler ile 3 ilçe merkezi, 2 belde, 19 köy, 11 mahalle ve 5.124 dekar arazi taşkınlardan korunacaktır" diyerek, Orman Genel Müdürlüğü'nün çalışmalarından 6 adet tesis ile ilgili olarak da; 2016 yılında 700 dekar alanda ağaçlandırma tesisi ve 4.810 dekar alanda bozuk ormanların rehabilitasyonunun yapılacağını, 2016 yılında 1.960 dekar alanda Silvikültür (Orman Yetiştirme) çalışmasının yapılacağını, 2016 yılında 200 dekar alanda bal üretim ormanı tesis edileceğini, 2016 yılında orman köylülerimize 1.100.000 TL ORKÖY kredi desteği sağlanacağını ve 2016 yılında 11 köyde 640 dekar alanda 8.525 adet gelir getirici ceviz, ıhlamur, kızılcık ve fıstıkçamı fidanı ile ağaçlandırma çalışmaları yapılacağını açıkladı ve 2016 yılında 122 km orman yolu yatırım faaliyeti ve orman yangınlarıyla mücadele maksatlı 4 tesis yapılacağını ifade etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün 1 adet tesisi ile ilgili olarak 2016 yılında Küre Dağları Milli Parkı'nda günübirlik alan düzenlemelerinin yapılacağını vurgulayan Bakan EROĞLU Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 1 adet tesisi ile ilgili olarak da Bartın'a Merkez/Kozcağız Beldesi, Ulus/Ceyüpler Köyü, Ulus/Çubukbeli Köyü olmak üzere 3 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulacağını belirtti.
 
Bartın'a yatırımların devam edeceğini vurgulayan Bakan EROĞLU, kentin tabiat turizminin gelişmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan eylem planı kitabını Vali Nusret DİRİM'e verdi.
 
Daha sonra toplu temel atma ve açılış töreni için Bartın Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene geçildi. Törende Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 93 milyon lira yatırım bedelli 16 adet tesisden, Ulus Eldeş göleti ve sulaması ile 13 adet taşkın koruma tesisinin temelini atarak OGM tarafından yapılacak ağaçlandırma ve ormancılık projelerini açıklayarak DSİ tarafından inşa edilen 1 adet taşkın koruma tesisini de hizmete açtı. Bakan EROĞLU'nun Bartın’da 5 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 12 aileye de Orköy sertifikası vermesinden sonra halka 4 bin adet fidan dağıtımı yapıldı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Valilik 12 Divan Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Bartın ili yatırımlarının görüşüldüğü koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantıda Devlet Su İşleri Genel Müdürü, Orman Genel Müdürü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü, Meteoroloji Genel Müdürlerinden çalışmaları ile ilgili bilgiler alan Bakan EROĞLU yatırımların devam edeceğini, sözünü verdikleri her projenin tamamlanıncaya kadar takipçisi olacaklarını ifade etti.