HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

ORKÖY KASTAMONU BARTIN KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI TAMPON BÖLGESİ KÖYLÜLERİNE KREDİ DESTEĞİ SAĞLIYOR

Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde uygulanan “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi”nin birçok amacının yanında sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi için milli park tampon bölgesinde yaşayan yöre halkının sosyal ve ekonomik yönden güçlendirilmesi de amaçlanmaktadır. Bu konudaki çalışmalar Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü (ORKÖY) yönetiminde yürütülmektedir. Tampon bölgede, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimine hizmet etmek ve işsizlik nedeni ile büyükşehirlere göçün önünü kesmek için alternatif gelir getirici faaliyetlere yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. ORKÖY Genel Müdürlüğü, bölgede Bartın ve Kastamonu İl Çevre ve Orman Müdürlükleri kanalı ile gerçekleştirdiği ön çalışmalar sonrası belirlenen konularda kredi desteği vermektedir, proje kaynaklarından ayrılan hibe desteğinin ise sivil toplum kuruluşları tarafından kullanılması yönünde çalışmalar yapmaktadır.
2008 yılından beri güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri için 175 aileye kredi desteği sağlandı!
ORKÖY’ ün, bölgede ısınmak için odun tüketimini azaltmaya yönelik olarak sosyal nitelikli güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri kredi desteği sayesinde, 2008-2009 yılları arasında Kastamonu ve Bartın’da toplam 149 aile (toplam 596 kişi) sosyal refaha kavuşturulmuştur. 2010 yılında buna 26 aile daha eklenmiştir. Bu desteklerle, toplam 14,6 hektarlık baltalık meşe ormanının kesimi engellenerek 2 yıl içinde toplam 821,82 ton’luk karbondioksit salınımı önlenmiştir.
Hibe programlarında ve kurslarda kadınlara öncelik veriliyor!
Küre Dağları Milli Parkı tampon bölgesinde alternatif gelir getirici faaliyetler kapsamında yöre kadınlarına öncelik verilmektedir. Yapılan çalışmalar ile proje desteklerinin Kastamonu ve Bartın’daki sivil toplum kuruluşları tarafından hangi öncelikler için kullanılacağı belirlenmiştir. Kastamonu’nun Azdavay, Şenpazar, Cide ve Pınarbaşı ilçelerinde milli parka sınırı bulunan köylerde yöre kadınları için geleneksel kıyafetler temel alınarak bez bebek başta olmak üzere çeşitli ürünlerin geliştirilmesi ve üretimi desteklenecektir. Bartın ilinde ise Türkiye’de milli parklarda yapılan ilk ekoturizm tabanlı kurs olma özelliği taşıyan “Ekoturizm Alanında Ev Pansiyonculuğu” kursunu başarıyla tamamlayan Aşağıçerçi, Ulukaya, Alıçlı, Köklü, Kozanlı, Aşağıçamlı ve Yukarıdere köylerinden çoğu kadın 38 katılımcıdan 15’ine ev odalarının pansiyonculuk için donatımı konusunda destek olunacaktır. Konuyla ilgili çalışmalar devam