Küresel Çevre Fonu GEF destekli Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi tamamlandı

Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” tamamlandı. Önemli çıktıları arasında Küre Dağları Milli Parkı’nın Pan Park sertifikası alması da yer alan ve birçok uluslararası ve ulusal yayınlarda yer alan ve birçok korunan alan için örnek teşkil eden projenin kapanış toplantısı 8 Ekim 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Toplantı, “Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasında Orman Ekosistemlerinin Önemi; Küre Dağları Milli Parkı Sempozyumu” ile devam edecek. Türkiye’nin 40 milli parkından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’da iyi yönetilen ve başarılı sürdürülebilir turizm uygulamalarının yapıldığı korunan alanlara verilen PAN Parks (Korunan Alanlar Ağı Parkları) sertifikasını alan ilk korunan alanımız oldu.
2008 yılında yürütülmeye başlayan “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” orta ölçekli bir Küresel Çevre Fonu (GEF) projesi olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ortaklığında yürütüldü.
Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde doğa koruma ve sürdürülebilir kaynak yönetiminin güçlendirilmesi; katılımcılık esasına dayalı, etkin, bütüncül, bir yönetim modeli oluşturulmasını hedefiyle çalışmaların yürütüldüğü Küre Dağları Projesi’nde birçok başarıya imza atıldı. Bu projede yapılan özverili çalışmalar neticesinde Küre Dağları Milli Parkı için; PAN Parks sertifika süreci tamamlandı ve Küre Dağları Mili Parkı Avrupa’nın 13. ve Türkiye’nin ilk PAN Parks sertifikalı korunan alanı oldu.
Proje kapsamında yapılan başarılı uygulamalar Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda (Rio+20 Zirvesi) Türkiye’yi temsil eden en iyi 24 uygulamadan biri seçilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ödül kazandırdı ve proje deneyimleri bu konferansta binlerce kişi ile paylaşıldı. Birçok uluslararası ve ulusal yayında yer alan bu örnek projenin kapanışı “Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasında Orman Ekosistemlerinin Önemi; Küre Dağları Milli Parkı Sempozyumu” ile 8 Ekim 2012 tarihinde Ankara’da yapılacaktır.