loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası
loç vadisi syir terası

KÜRE DAĞLARI NDAN KAZDAĞLARI NA ZİYARET

“Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi “nin “Örnek Uygulamalar Programı” kapsamında desteklenen “Ekoturizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi” projesi ile örnek ev pansiyonculuğu uygulamaları yerinde ziyaret edildi. “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi “nin “Örnek Uygulamalar Programı” kapsamında desteklenen “Ekoturizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi” projesi ile örnek ev pansiyonculuğu uygulamaları yerinde ziyaret edildi. DrahnaDer tarafından uygulanan proje, Küre Dağları Milli Parkı tampon bölgesinde yer alan Bartın köylerinde eko turizm faaliyetlerini ve ev pansiyonculuğunu geliştirilmeyi amaçlamaktadır. Proje sonunda gerekli eğitim ve donanım sağlanarak 15 hanenin ev pansiyonculuğu yapmaya başlayacak kapasiteye ulaşması hedeflenmektedir.
Zonguldak Devrek’te bulunan ve ORKÖY desteği ile oluşturulmuş ev pansiyonu ve Balıkesir Kazdağları Milli Parkı etrafında geliştirilmiş olan turizm çalışmaları DrahnaDer öncülüğünde yerinde ziyaret edildi. Ev pansiyonculuğu ile ilgili olarak Türkiye’de gerçekleştirilen başarılı uygulamaların yerinde ziyaret edilmesini amaçlayan geziye Doğa Koruma ve Milli Parklar Sinop Bölge Müdürü Ercan Yeni, DrahnaDer Başkanı Ahmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ve Ulus İlçesi Aşağıçerçi Köyü Kalkındırma - Güzelleştirme Ortak Mallarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Galip Arslan olmak üzere 23 kişi katıldı. Katılımcılar Kazdağları Milli Parkı eski şefi Hasan Basri Avcı’nın eşliğinde civarda bulunan butik oteller, hediyelik eşya dükkanları, kafe ve restoranlar ziyaret ederek işletmecileri ile görüştü. Ayrıca, köy evlerinde kurulmuş olan pansiyonları ziyaret ederek işletme sahipleriyle deneyim paylaşımında bulundular.
Bartın İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 2010 yılında düzenlenmiş olan “Ekoturizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğu” eğitimine katılmış olan ve “Pilot Uygulamalar Programı” çerçevesinde evlerinin bir odası konuk odası haline getirilecek olan aday işletme sahipleri, gezi sonunda, Kazdağları Milli Parkı ev pansiyonculuğu deneyimini Küre Dağları Milli Parkı etrafında başarıyla gerçekleştirebileceklerine inandıklarını belirttiler.