KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI ULUSLARARASI TURİZM FUARINDA TANITILDI

Türkiye’nin 9 orman sıcak noktasından biri olan ve korunan alanlar sistemi içinde tek PAN Parks adayı olan Küre Dağları Milli Parkı’nın tanıtım çalışmaları 16. EMİTT Fuarı’nda devam etti. 9 – 12 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar alanında 16.sı düzenlenen ve dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü ilk kez katıldı. Toplam 128.000 bin kişi tarafından ziyaret edilen 16. EMİTT Fuarı’nda 62 farklı ülkeden 4.500 farklı katılımcı vardı.
Fuara katılan Küre Dağları Milli Parkı Müdür Vekili Umman DEDE, Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla Türkiye’nin ekoturizm merkezlerinden biri olan milli parkın fuarda etkin tanıtımını yaptıklarını belirtti.
Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında yapılan çalışmalarla nihai aşamaya gelinen PAN Parks süreci, bölgenin değerleri ve turizm potansiyeli fuara gelen ziyaretçiler ve turizm şirketleriyle Türkçe ve İngilizce broşürler, poster, afiş, tanıtım sunumları ve filmler kullanılarak görsel bir şölen olarak paylaşıldı. Ayrıca fuara katılan turizm şirketleri ziyaret edilerek milli parkın tanıtımı yapıldı.
Müdürlük dışında fuara milli parkın tampon bölgesinde yer alan Kastamonu ve Bartın’dan ilçe belediyeleri ile “Örnek Uygulamalar Programı” çerçevesinde desteklenen sivil toplum kuruluşları da katılarak milli parkın tanıtımına katkıda bulundular. Tüm bu çalışmalarla Küre Dağları Milli Parkı standını ziyaret edenler ve turizm şirketleri bölgeye davet edilerek milli park ve çevresini ziyaret etmeleri ve bölgeye turlar düzenlemeleri özendirildi.