KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI PAN PARKS SERTİFİKASINI TÖRENLE ALDI

Önemli çıktıları arasında Küre Dağları Milli Parkı’nın Pan Parks sertifikası alması da yer alan ve birçok korunan alan için örnek teşkil eden Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi”nin kapanış toplantısı 8 Ekim’de Ankara’da yapıldı. Toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, UNDP Mukim Koordinatörü Shahid Najam’ın yanı sıra milletvekilleri, Orman ve Su İşleri bölge müdürlükleri, milli park çevresindeki belediyeler, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ile Bartın ve Kastamonu halkı katıldı. Avrupa’da iyi yönetilen ve başarılı sürdürülebilir turizm uygulamalarının yapıldığı korunan alanlara verilen PAN Parks (Korunan Alanlar Ağı Parkları) sertifikası, Türkiye’nin 40 milli parkından biri olan Küre Dağları Milli Parkı için Pan Parks Vakfı Genel Müdürü Zoltan Kun tarafından törenle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık’a verildi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu yaptığı konuşmada, Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi’nin henüz bir başlangıç olduğunu belirterek, bundan sonra da Küre Dağları Milli Parkı ile ilgili projelerin devam edeceğini söyledi. UNDP Mukim Koordinatörü Shahid Najam ise sürdürülebilir insani kalkınma hedefine giden “yeşil” yol olarak adlandırılabilecek doğanın korunması, ormancılık ve sürdürülebilir kalkınma faaliyetleri arasındaki sinerjiyi güçlendiren tüm ekip üyelerinin özel bir teşekkürü ve övgüyü fazlasıyla hak ettiğini belirtti.
Ayrıca Küre Dağları Milli Parkı'nın tanıtımına katkılarından dolayı medya ödüllerinin de verildiği toplantı, “Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasında Orman Ekosistemlerinin Önemi; Küre Dağları Milli Parkı Sempozyumu” ve bugüne kadar edinilen deneyimlerin paylaşımı ile devam etti.
Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi, Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ortaklığında yürütüldü. Projeyle; Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde doğa koruma ve sürdürülebilir kaynak yönetiminin güçlendirilmesi; katılımcılık esasına dayalı, etkin, bütüncül, bir yönetim modeli oluşturulması hedeflendi.