KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI ÖRNEK UYGULAMALAR PROGRAMI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde başarılı örnekler oluşturmayı amaçlayan “Örnek Uygulamalar Programı” uygulamaları tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) işbirliğinde yürütülen Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında bölgede beş yerel proje desteklendi. Bartın ve Kastamonu illerinde yürütülen projeler ve projeleri yürüten dernekler şunlardır:
- Tarımsal Ürün Pazarlamanın İyileştirilmesi Projesi / Ulus İlçesi Aşağıçerçi Köyü Kalkındırma-Güzelleştirme Ortak Mallarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği (AÇDER)
- Keten İşlemeciliğinin Desteklenmesi Projesi / Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
- Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması Projesi / Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
- Eko Turizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi Projesi / DrahnaDer
- Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Projesi / Küre Dağları Ekoturizm Derneği
Aşağıçerçi Derneği (AÇDER) tarafından yürütülen proje; köylerdeki bahçelerde ürettikleri ürünlerini Bartın’a bağlı Ulus ve Abdipaşa ilçelerinde satışa sunan yöre kadınlarının daha iyi şartlar altında satış yapabilmeleri için satış stantlarının yapılmasını hedefledi. Proje kapsamında yapılan 20 stant, pazar yerlerinde kullanılıyor. DrahnaDer tarafından yürütülen “Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi Projesi” Küre Dağları Milli Parkı tampon bölgesinde yer alan Bartın köylerinde ekoturizm faaliyetlerinin ve ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi için ev pansiyonculuğu alt yapısının kurulmasını hedefledi. Proje için ilk olarak pansiyonculuğun gerçekleştirilmesine uygun, önceden düzenlenen eğitimden belge sahibi ve ev pansiyonculuğunun uygulanmasına istekli olan 15 hane belirlendi Belirlenen hane sahipleri ile örnek ev pansiyonculuğu uygulamaları Zonguldak Devrek’te ve Balıkesir Kazdağları Milli Parkı çevresinde yerinde ziyaret edildi.
Proje ve Küre Dağları Milli Parkı etrafındaki ev pansiyonculuğu Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) tanıtıldı. Proje kapsamında temin edilen malzemeler ile 15 hanede “Küre Dağları Milli Parkı Konuk Odası” oluşturuldu. Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Derneği tarafından gerçekleştirilmiş olan “Keten İşlemeciliğinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında keten işleme ünitesi kuruldu. Bartın için geleneksel bir ürün olan ketenin hem tohumundan, hem de saplarından faydalanılıyor. Proje ile eski dönemlerde elle yapılmakta olan, keten sapından lif üretme işlemi için bir makine yapıldı ve tüm köylülerin imece usulü ile kullanabilecekleri bir keten işleme ünitesi kuruldu. Keten hasadının tamamlanmasından sonra, Eylül – Ekim ayı içinde keten işleme ünitesi aktif olarak köylüler tarafından kullanılmaya başlanacak. Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Derneği tarafından gerçekleştirilmiş olan “Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması Projesi” ile belirlenen tarlalarda yetiştirilen ürünlerin yaban hayvanlarının zararlarından korunması hedeflendi.
Örnek olması hedeflenen proje ile belirlenen 6 tarlada elektroşoklu çit sistemi ile başta ayı zararlarından olmak üzere yaban domuzu ve diğer yaban hayvanlarının tarımsal üretim alanlarına zararlarının önlenmesi hedeflendi. Küre Dağları Ekoturizm Derneği tarafından Kastamonu’nun Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerinde uygulanan “Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Projesi” ile yöre kadınlarının günlük hayatlarında halen kullandıkları geleneksel kıyafetlerinin, geleneksel bir değer olarak korunmasını ve kadın emeğinin değerlendirilerek, kadınlar için alternatif bir gelir kaynağı oluşturulması hedeflendi. Proje Pınarbaşı ve Azdavay ilçeleri kaymakamlıkları, belediyeleri ve halk eğitim müdürlükleri ile ortaklaşa düzenlenen eğitimlere 35 kadın katıldı ve belgelerini aldı. Eğitimler sonucunda Küre Dağları Milli Parkı Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezlerinde ve Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde bulunan konaklama tesislerinde tanıtılmak ve pazarlanmak üzere 40 farklı hediyelik eşya üretildi.