HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

KÜRE DAĞLARI MILLI PARKI NIN PAN PARKS SERTIFIKASI ALMASINA DESTEK OLUN

PAN Parks Vakfı, Küre Dağları Milli Parkı’nın PAN Parks Sertifikası alabilmesi için gerekli denetim ve teknik destek hizmetlerini yerine getirebilmek amacıyla, Avrupa Açıkhava Koruma Derneği’ne (Environmental Outdoor Conservation Association) kaynak başvurusunda bulundu. Proje ilk 4 başvuru arasına girerek Hollanda’da Bike &Trekking Dergisi’nin internet sitesinde halk oylamasına sunuldu. Oylama sonucunda en çok oyu alan proje desteklenecek. Küre Dağları Milli Parkı’nın, ülkemizin ilk PAN Parkı olarak Avrupa’nın elit milli parkları arasında yerini almasına siz de oylarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Oylama,15 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında http://www.bikeandtrekking.nl internet sitesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Sayfanın altında verilen linkten yönlendirme adımlarını izleyerek oyunuzu kullanabilirsiniz.
PAN Parks Nedir?
Kısa adı PAN (Protected Area Network) olan Korunan Alanlar Ağı, WWF ve Molecaten Group tarafından kuruldu. Korunan Alanlar Ağı, Avrupa’da bulunan sahip olduğu doğal hayat ve etkin yönetimi ile örnek gösterilen milli parkları içeriyor. Bu parklara PAN Parks adı verilen bir sertifika veriliyor. Bu kapsamdaki parkların en az on bin hektar yabanıl alanı bulunması; yönetim planı, sürdürülebilir turizm stratejisi ve ziyaretçi yönetim planına sahip olması ve bölgede yerel iş ortaklıklarının kurulması gibi beş ana kriteri yerine getirmiş olması gerekiyor. Bu sertifikaya sahip parklar, Avrupa çapında ziyaretçilere iyi korunmuş bir doğal alan ve yüksek kalitede hizmet sunan ve bağımsız denetimle sertifikalanmış milli parklardan oluşan korunan alanlar ağında yer alıyor.
Küre Dağları Milli Parkı PAN Park Adayı!
Eşsiz doğal güzelliklere ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Küre Dağları Milli Parkı’nın PAN Parks üyeliği için gerekli çalışmalar Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılından beri sürdürülüyor ve 2011 yılı sonunda bu sertifikayı alması hedefleniyor. PAN Park adaylığı sürecinde özellikle Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde; Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) finansal desteği, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından ortaklaşa ve WWF – Türkiye ( Doğal Hayatı Koruma Vakfı ), AGM ve ORKÖY’ün katkılarıyla yürütülen “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” nin uygulamaları etkili oldu. Oylama süresi dolmuştur. Destek veren herkese teşekkür ederiz. Resmi sonuçlar açıklanınca web sitemizden duyurusu yapılacaktır.