KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI EN İYİ UYGULAMA ÖDÜLÜNÜ ALDI

Küre Dağları Milli Parkı'nda uygulanan Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli "Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi", Haziran 2012'de Brezilya'da gerçekleşecek olan Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nda, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi uygulamalarıyla Türkiye’yi temsil edecek en iyi 25 uygulamadan biri olarak seçildi.
20 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da yapılan törende verilen ödülü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’dan aldı.
Tüm dünya için örnek oluşturacak en iyi uygulamalar arasında özel sektör, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden uygulamalar yer alıyor. 181 başvuru arasından seçilen 25 en iyi uygulama örneği, Türkiye’nin Rio+20 Zirvesine sunacağı ulusal raporun bir parçası olarak, ülkemizin bu alandaki deneyimini sergileme açısından önemli bir fırsat olarak diğer ülkelerin sürdürebilir kalkınmayı gerçekleştirmelerinde örnek oluşturacak.
Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi" Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) ortaklığında 2008 yılından beri Küre Dağları Milli Parkı’nda uygulanıyor. Küre Dağları Milli Parkı’nda uygulanan proje ile Milli Park ve çevresinin korunması, sürdürülebilir kalkınma ve turizm ile yeşil ekonomi süreçlerine örnek bir model geliştirilmiş ve bu model diğer orman sıcak noktaları ve Türkiye’nin korunan alanlar ağı için örnek oluşturulmuştur.
Bu ödül ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve proje ortaklarının Küre Dağları Milli Parkı’nda yaptığı çalışmalar ve milli parkın uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlayarak bu deneyimin diğer ülkelere aktarılmasında önemli bir adım atılmış olacaktır.