KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI EKO TURİZM UYGULAMALARI

Rusya Federasyonu sınırları içinde yer alan Komi Cumhuriyeti’nden teknik bir heyet Küre Dağları Milli Parkı’nda gerçekleştirilen eko-turizm ve sürdürülebilir orman yönetimi çalışmalarını incelemek üzere Türkiye’ye geldi.
Küre Dağları Milli Parkı, barındırdığı biyolojik çeşitlilik ile Avrupa’nın 100, Türkiye’nin dokuz orman sıcak noktasından biri. Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 13. PanPark sertifikalı milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı sahip olduğu doğal değerler ve sürdürülebilir turizm açısından son yıllarda giderek artan bir ilgi var. Küre Dağları Milli Parkı’ndaki başarılı çalışmalar; Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Progmramı (UNDP) Türkiye Ofisi ve WWF-Türkiye işbirliğinde yürütülen Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında gerçekleştiriliyor.
Komi Cumhuriyeti’nde gelen heyet Küre Dağları Milli Parkı ve çevresine gerçekleştirdikleri ziyarette özellikle yöre halkıyla birlikte yürütülen eko-turizm uygulamaları, orman köylüleri, orman amenajman planları ve orman yangınlarıyla mücadele konularında bilgi aldı. Türkiye’nin orman yangınları ile mücadele konusuna yaklaşımı, kullanılan yöntem ve araçlardan etkilenen heyet, bu kapsamda Türkiye ile geliştirilebilecek işbirliği olasılıklarını değerlendirmek istediğini belirtti.
Küre Dağları Milli Parkı’da gerçekleştirilen eko-turizm faaliyetlerinin dikkat çekici olduğunu belirten Rusya Federasyonu Doğal Kaynaklar ve Ekoloji Bakanlığı, Doğal Kaynakların Kullanımının Gözlemlenmesi Federal Servisi (Rosprirodnadzor) Komi Cumhuriyeti Birimi Başkanı Alexander Popov; “Milli parkta gerçekleştirilen turizm çalışmaları altyapı ve planlama açısından başarılı bir örnek teşkil ediyor. Komi Cumhuriyeti’nin güneyinde ormanların çevresinde yaşayanlar var ve orada Küre Dağları Milli Parkı’nda gerçekleştirilen programı uygulamak istiyoruz. Ormanda yaşayanlarla buradaki örnek uygulamaları yapmak mümkün.” dedi. Buna ek olarak iki ülke arasında orman yangınları ile mücadele ve orman amenajman planlarının hazırlanması konusunda işbirliğine gidilebileceğini dile getirdi. Kasım 2011’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve UNDP Türkiye uzmanlarından oluşan bir heyet Komi Cumhuriyeti’ne giderek iklim değişikliği ve örnek sürdürülebilir orman yönetimi modelini incelemişti. UNDP Türkiye’nin koordinasyonunda düzenlenen bu geziler ülkeler arası bilgi ve deneyim aktarımı açısından büyük önem taşıyor.