HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BARTIN BÖLÜMÜ ZİYARETÇİLERE HAZIR

“Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi”nin Küre Dağları Milli Parkı’nda sürdürülen faaliyetleri kapsamında Küre Dağları Milli Parkı Arıt - Söğütlü Bilgilendirme Merkezi 14 Şubat 2011 tarihinde açıldı. Proje Yönlendirme Komitesi III. Toplantısı öncesinde gerçekleştirilen açılış büyük katılımla gerçekleşti. Eski bir köy okulunun onarılıp yeniden hizmete açılmasıyla oluşturulan Küre Dağları Milli Parkı Arıt- Söğütlü Bilgilendirme Merkezi ziyaretçilere daha iyi hizmet etme ve Milli Park ile ilgili detaylı bilgiler sunma amacı taşıyor…
Küre Dağları Milli Parkı Arıt-Söğütlü Bilgilendirme Merkezi’nin açılışı Bartın Valisi İsa Küçük, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, UNDP Program Yöneticisi Dr. Katalin Zaim, WWF – Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Koruma Müdürü Dr. Sedat Kalem, Çevre ve Orman Bakanlığı merkezi ve yerel yetkilileri, kaymakamlar, belediye başkanları, üniversite temsilcileri ve yöre halkının katılımıyla gerçekleşti. Heyet ayrıca bölgede çeşitli incelemelerde bulunarak, Arıt-Dağyolu-Aşağıçerci ve Ulukaya-Drahna-Göksu-Dağyolu Milli Park giriş kontrol ünitelerinin açılışlarını da gerçekleştirdi.
Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar Dostbil Bilgilendirme Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde yürütülen ve Mayıs 2008 yılında başlayan projenin faaliyetlerinin başarılı şekilde devam ettiğini, projenin doğanın korunması ve sürdürülebilir kaynak yönetimini temel alan bir yaklaşımla sürdürüldüğünün altını çizdi. Dostbil konuşmasında “Proje çerçevesinde katılımcılık esasına dayalı, etkin ve bütüncül bir yönetim modelinin oluşturularak ormanlarımızın ulusal korunan alanlar sistemindeki yerinin ve yönetsel etkinliğinin geliştirilmesinin amaçlandığını bu nedenle de açılışı yapılan bu merkezlere sahip çıkılması gerektiğini” ifade etti. Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise yaptığı konuşmada son yıllarda Küre Dağları Milli Parkı ile ilgili çalışmaların giderek arttığını ve bölgenin dünyaya tanıtılması için başarılı çalışmalar yapıldığını belirtti ve “Milli Park için yapılan çalışmalar önemli ama bundan sonra bunlara sahip çıkmak daha önemlidir” dedi.
Bartın Valisi İsa Küçük de yaptığı açılış konuşmasında “Bilgilendirme Merkezi’nin yöre halkı ve Milli Park arasında iletişim ve etkileşimi geliştirerek koruma–kullanma dengesinin hayata geçirilmesinde önemli bir adım olduğuna” dikkat çekerek “Koruma kullanma dengesinin sahip olduğumuz zenginlikleri ve değerleri bugün tüketerek yok etmeyi değil, gelecek kuşakların da yararlanabileceği imkan ve miktarları ayırıp, planlayarak onlar için de muhafaza etmeyi amaçladığını” dile getirdi. Bartın ilinde eski köy okullarının onarılıp yeniden hizmete açılmasıyla oluşturulan ziyaretçi merkezi ve bilgilendirme merkezi Küre Dağları Milli Parkı ziyaretçi yönetimi sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bu merkezler, yöre halkının bilinçlendirilmesi, ziyaretçilerin bilgilendirilmesi, el emeğinin değerlendirilmesi, yöresel kültürün tanıtılması ve yaşatılmasıyla birlikte toplantı ve eğitim mekanı olarak da kullanılabilecek özelliklere sahip.