HABER GALERİ
HABER GALERİ

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI AVRUPA DA ÖRNEK OLUYOR

Korunan Alanlar Ağı, Avrupa’da bulunan ve içerdiği doğal hayat ve etkin yönetimi ile örnek gösterilen milli parklarını içeriyor. Bu parklara PAN Parks adı verilen bir sertifika veriliyor. Küre Dağları Milli Parkı’nın 2011 sonunda PAN Parks sertifikası alması bekleniyor. Bu sertifikanın alınmasına giden yolda Çevre ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve WWF-Türkiye’nin ortaklığı, ayrıca Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) desteğiyle yürütülen “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi”nin uygulamaları etkili oldu. Proje ekibi müjdeli haberi Gürcistan’ın Borjomi Karagöl Milli Parkı’nda 4-8 Eylül 2010 tarihleri arasında yapılan 9. Avrupa Yabanıl Günleri Konferansı’nda aldı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla kaydedilen gelişmeler sonucunda; Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri ve PAN Parks yöneticileri arasında Küre Dağları Milli Parkı’nın 2011 yılı sonunda bu sertifikayı alma hedefine yönelik olarak mutabakata varıldı. Hedefe ulaşılması için de bir yol haritası belirlenerek iş planı yapıldı.
Yol Haritası
2011 yılı Ekim ayında son bulması planlanan yol haritasında saptanan iş planı, ön değerlendirmenin yapılması, Küre Dağları Milli Parkı yönetim planının hazırlanması, PAN Parks uzmanlarının ve bağımsız denetmenlerin alanı ziyaretleri, raporların hazırlanması ve resmi başvurunun yapılmasını içeriyor. PAN Parks üyelik şartlarının yerine getirme çalışmaları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde 2005 yılından beri sürdürülüyor. Bu çalışmalar, doğal kaynakların daha iyi korunması, Milli Park yönetim planının hazırlanması, alan ziyaretçileri için gerekli altyapı ve organizasyonların daha iyi hale getirilebilmesi ve PAN Parks üyelik koşullarının karşılanmasını içeriyor. Bu süreci desteklemek amacıyla yürütülen ve UNDP Türkiye ofisinin de katkıda bulunduğu “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında bir de Milli Park için Uzun Devreli Gelişme Planı hazırlandı. Bu plan kapsamında, sürdürülebilir bir turizm stratejisi ve ziyaretçi yönetim planı hazırlanıyor, ayrıca alan ziyaretçileri için gerekli altyapı geliştiriliyor.
Gerekli Kriterler
Kısa adı PAN (Protected Area Network) olan Korunan Alanlar Ağı, WWF ve Molecaten Group tarafından kuruldu. Bu kapsamdaki parkların en az on bin hektar yabanıl alanı bulunması; yönetim planı, sürdürülebilir turizm stratejisi ve ziyaretçi yönetim planına sahip olması ve bölgede yerel iş ortaklıklarının kurulması gibi beş ana kriteri yerine getirmiş olması gerekiyor. Bu sertifikaya sahip parklar, Avrupa çapında ziyaretçilere iyi korunmuş bir doğal alan ve yüksek kalitede hizmet sunan ve bağımsız denetimle sertifikalanmış milli parklardan oluşan korunan alanlar ağında yer alıyor.