HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN YENİ HİZMET BİNASI TÖRENLE AÇILDI

Açılış törenine Bartın Valisi Sayın Nusret DİRİM, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz TUNÇ, Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10.Bölge Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı BEŞEL, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin DİNÇER, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat DELİORMAN, İl Emniyet Müdürü İsa AYDOĞDU, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim KAYIŞ, İl Genel Meclis Başkanı Kenan DURSUN, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin MANAV, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, İl müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Törende açılış konuşmasını yapan  Bölge Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, "Doğa Koruma Milli Parkların Bölge Müdürlüğümüze bağlı Küre Dağları Milli Parklar Müdürlüğümüz daha önce Valiliğimiz binasında birkaç odadan ibaret hizmet vermekteydi. Hakikatten yetersizdi. Açıkçası müdürlüğümüze yakışmıyordu. Müdürlüğümüz, milletimiz için çok önemli olan bir müdürlüktür. Kaynak değerleriyle, mağaralarıyla, şelaleleriyle çok büyük bir tabiat turizmi adına çok önemli zenginliği olan bir milli parkımızdır. Bu dünyada da önemli bir park olarak biliniyor. Dünyada korunacak 100 parklardan bir tanesi. Türkiye'de de 9 tane korunacak sıcak noktalardan bir tanesi. Aynı zamanda Pan PARKS sertifikası almış bir milli parkımız. Geniş bir alana da sahiptir. Bu büyük zenginlikleri olan bir milli parkımızdır. Böyle bir milli parkımızın yönetiminin hizmet verecek olan yerinde güzel olması gerekiyordu. Başta Sayın Valimiz olmak üzere milletvekilimiz, belediye başkanımız ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Böyle muhteşem bir hizmet binasına kavuşmuş durumdayız. Bina Milli Parkımızın doğasına, kültürüne, tarihine çok uyan yakışan bir bina oldu. Onun için minnettarız." ifadelerini kullandı.

Bölge Müdürümüzden Ardından Konuşma Yapan Bartın Milletvekili Yılmaz TUNÇ “Küre Dağları Milli Parkı yüzde 52'si Bartın'da, yüzde 48'i de Kastamonu'da bulunan bir milli parkımız. Milli Parkımızın yeni yeni daha farkına varılıyor. Küre Dağları Milli Parkı 100 sıcak alandan bir tanesi. Doğal zenginliği bakımından varlığını sürdürmesi gereken bir yer. Yine Avrupa'da Pan PARKS sertifikası alan 13 yerden bir tanesi. Bu alanda da Türkiye'de tektir. Bu nedenle Küre Dağları Milli Parkı'na turist çekmemiz ve insanlarımızı orayı görmesini sağlamamız lazım. Bartın'ın turizmine önemli bir katkı sağlayacak. Denizimiz var, sahillerimiz var, ırmağımız var. Tüm bunları değerlendirmeye devam edeceğiz. Doğa turizmi bakımından da Küre Dağları Milli Parkı gerçekten bir hazinedir. Bu açıdan Sayın Valimiz başta olmak üzere Küre Dağları Milli Parkı'nın daha da geliştirilmesi anlamında ve buraların daha çok yerli ve yabancı turistler tarafından görülmesini sağlamak için Küre Dağları Milli Parkı'nı geliştiriyoruz. Bunun için ziyaretçi merkezlerimiz var. Yılda 5 bin öğrenci bölgeyi geziyor. Küre Dağları Milli Parkı'nın ziyaretçi merkezleri yapılmasaydı rahat edemeyeceklerdi. Daha da geliştirmek için Küre Dağlarının eteklerinde bulunan köylerde yıkılmaya yüz tutmuş okul binalarımız var. O binalar yıkılmasın. O binalarımızı tadilattan geçirelim ve Küre Dağları Milli Parkı'na tahsis edelim. O zaman Küre Dağları Milli Parkı daha da zenginleşmiş olur. Bunun için 20 tane okul size teslim edebiliriz. Düşük maliyetlerle restore edersek Bartın'a büyük bir değer kazandırırız. Bunu başlatalım istiyoruz. Binamızın da Bartın'a hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.
Dirim: "Küre dağları bölgemizin büyük hazinesi"
 
Vali Nusret Dirim ise konuşmasında Küre Dağları'nın kış turizmine kazandırılması gerektiğini söyleyerek "Burası gerçekten onlar için güzel bir mekân oldu. Burada huzur içerisinde bölgeye etmenizi diliyorum. Buranın hiçbir sorunu yok, hazineye ait bir binadır. Belki ilerde büyüyeceksiniz, yetmeyecektir o zamanda başka bir yer bulunur ya da yapılır. Ama şu an için size uzun süre idare eder. Ayrıca bölgemizin çok büyük bir hazinesi Küre Dağları. Şu an ciddi bir yatırım veya ilgi görmüyor. Ama bu hazineyi keşfedenler olacaktır. Biz o güne kadar buraları hırpalamadan çok yağmalanmadan olduğu şekilde koruyarak ileriki nesillere taşıyabilirsek ülkemiz için güzel bir şey yapmış oluruz. Biz aynı zamanda o bölgeleri kayak merkezi oluşturalım istiyoruz. Dağ turizmine kış mevsimine katalım istiyoruz. En azında pistlerini yapalım, güne birlik konaklamalarını yapalım. Bartın'ımız o anlamda merkez olsun. Bir tane de Bartın'da olsun. Bunlar çok pahalı veya lüks şeyler değil. Belki 10 yıl önce kayak merkezini bir lüks olarak kabul ediyordu ama şimdi herkesin yapabileceği bir spordur. Artık bölgemizde de olabileceğini değerlendiriyoruz." dedi.
Açılış konuşmalarının ardından binanın açılış kurdelesi Vali Nusret DİRİM, Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın ve Bölge Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı BEŞEL, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin DİNÇER, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim KAYIŞ, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Emniyet Müdürü İsa AYDOĞDU, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin MANAV, İl Müdürleri ve Dernek Başkanları tarafından kesildi.
Bölge Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Bartın Valisi Nusret DİRİM’e ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz TUNÇ’a müdürlüğün hizmet vereceği Eski Bartın evi maketini hediye etti.