KDMP ALAN KILAVUZLUĞU EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Küre Dağları Milli Parkının sahip olduğu doğal değerlerinin ziyaretçilere doğru aktarılması ve korunan alana gelen ziyaretçilerin yönlendirilmelerinin sağlanması amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 10. Bölge Müdürlüğü ve Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü tarafından 05 – 30 Kasım 2012 tarihlerinde Kastamonu ili Cide ve Pınarbaşı ilçelerinde ve Bartın il merkezinde “Sertifikalı Alan Kılavuzluğu Eğitimi” eş zamanlı olarak başladı. Bartın ve Kastamonu sınırları içindeki toplam 37 bin hektar alanı kapsayan Küre Dağları Milli Parkı'nda gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere, yöreyi bilen alan kılavuzları rehberlik yapacak.
Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli "Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamına gerçekleştirilen çalışmalarla alınan, Türkiye'nin ilk Korunan Alanlar Ağı Parkları (PAN Parks) sertifikasına sahip Küre Dağları Milli Parkı'nda alana gelen ziyaretçilerin en doğru ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinin sağlanması amacıyla Sertifikalı Milli Park Alan Kılavuzluğu eğitimi başladı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Ercan Yeni, Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'ndaki eğitimin açılış töreninde yaptığı konuşmada Küre Dağları Milli Parkı'nın PAN parks sertifikası ile ülkenin tek, Avrupa'nın 13 özel noktasından biri olduğunu söyledi.
Kılavuzlar Yöreden Seçilecek
Eğitimin ekonomik beklentiden ziyade ziyaretçilerin, turistlerin sahayı tanımış, bilmiş öğrenmiş olarak ayrılmaları, haz almaları ve başkalarına anlatabilmelerini temin etme amacını taşıdığını kaydeden Ercan Yeni, şunları aktardı: "Korunan alanlarda jip, safari turları, motokros, ateşli başıboş piknik ile bazı faaliyetler ekosistemin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu boşluğun doldurulması için; Milli Parklar Kanunu'na göre Alan Kılavuzluğu uygulaması başlatılmıştır. Bu amaçla ziyaretçileri yönlendirmek, bilgilendirmek, milli park ve benzeri alanlarda yaşayanların sosyo-ekonomik refahına katkı sağlamak üzere alan kılavuzları seçilecek ve Kılavuzlar, korunan alan sınırları dahilinde, yakın çevresinde ikamet eden yöre insanlarından belirlenecektir. Kılavuzlar, ziyaretçileri yönlendirecekler, bilgi vereceklerdir. Bunun yanı sıra o alanda yaşayan insanların refahına katkıda bulunmak üzere oradaki insanlarla turistler arasındaki iletişim mekanizmasının kurulmasına yardımcı olacaklardır."
Alan kılavuzları, saha içerisinde bulunan ve milli park için hizmet temin eden pansiyoncular, oteller, yerli veya yabancı tur operatörleri, lokantalar, sahaya ulaşımı temin eden minibüsler, hediyelik eşya satanlar, yöresel ürün satanlar ve milli park yöneticileri gibi turizmde rol alanların tümü ile işbirliği içinde olacaklar. Bartın'dan 39, Kastamonu'dan 52 kişinin katıldığı ve iki ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek "Sertifikalı Alan Kılavuzluğu Eğitimi" 5 Kasım 2012 tarihi itibarı başladı ve 3 hafta sürecek.