HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

KASTAMONU DA BAYGIN HALDE BULUNAN YAVRU KARACA KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜNCE KORUMA ALTINA ALINDI

Kastamonu’ nun Azdavay ilçesinde yöre halkının baygın halde bulduğu yavru karaca Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünce koruma altına alındı.
Küre Dağları Milli Park’ı sınırları içerisinde baygın bir şekilde yöre halkınca bulunan yaklaşık 20 günlük yavru karaca Milli Park Müdürlüğüne teslim edildi. Veteriner hekimce gerçekleştirilen tedavisinin ardından günlerdir aç ve yorgun olduğu için baygın düştüğü tespit edilen yavru karaca bakımlarının ardından sağlığına kovuştu. Rehabilitasyonun ardından Milli Park Müdürlüğünce yeniden evine tabiata salınacak olan yavru karaca bu süreçte Milli Park Müdürlüğünün sevimli misafirlerinden birisi olacak.
Küre Dağları Milli Parkı’ nda geniş bir popülasyon alanına sahip olan karaca (Capreolus), Avrupa ile Asya’nın nispeten ufak geyiklerinin en güzellerindendir. Karacalar, omuz hizasında 65-85 cm boylarında, yaklaşık 30 kg ağırlığındadırlar. Boynuzları ufaktır. Boynuz uzunlukları ancak 33-40 santimetre kadardır. Bu boynuzlar karacanın başının üstünden bir arada yükselirler. Anaboynuz önce kısa bir dal vücuda getirir. Daha uzun olan arka dalın ucu çatallıdır. Bu geyiğin vücudu yazları kahvemsi sarı, kışları ise donuk kahverengi kalın ve sert tüylerle kaplıdır. Gövde kısımlarında ve kuyruklarında parlak beyaz lekeler göze çarpar. Sesleri çoban köpeğinin sesini andırır, sert ve gürültülüdür.
DKMP Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, “Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü olarak yaban hayatının sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla etkin bir şekilde gerçekleştirdiğimiz koruma ve kurtarma faaliyetlerimizle yaban hayatının bekçisi olmaya devam ediyoruz. Bu konuda ilgi ve desteklerinden dolayı duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.