DÜNYADA SADECE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKINDA

Bartın Üniversitesi Ulus MYO öğretim görevlisi Dr. Bilge TUNÇKOL, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü Mühendisi Hasan YAŞAYACAK, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Necmi AKSOY ve Missouri Botanical Garden’dan Prof Dr. Li-Bing ZHANG, bir eğrelti türü olan bu yeni bitkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle Asia Minor (Küçük Asya) adına ithafen Polystichum asiae-minoris (Küçük Asyalı Kanyon Eğreltisi) adını verdiler. Bitki, dünyanın önde gelen prestijli dergilerinden olan “Phytotaxa” adlı dergide yayımlanan bilimsel makale ile dünyaya tanıtıldı. 

Doğa, bu eşsiz eğreltiye keşfedildiği yer olan Küre Dağları Milli Parkı (Kastamonu Bölümü) içerisindeki Horma Kanyonunda yaklaşık 100 kök bireyle ev sahipliği yapmaktadır. Bitkinin yayılış alanı ve bu alandaki sayısı göz önünde bulundurularak neslinin doğada tükenme riskinin AŞIRI DERECEDE YÜKSEK olduğu kabul edilmiş ve “IUCN” kırmızı listesine göre Critically Endangered (CR) tehlike kategorisi verilmiştir. Bu yeni Endemik türümüzün korunması, neslinin devamı için önümüzdeki dönemde gerekli koruma çalışmaları için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz ile tür eylem koruma planı çalışmalarının en kısa sürede yapılması planlanmaktadır.

Dünya için yeni olan bu türe Horma Kanyonu içerisinde yapılan yeni yürüyüş yolu sayesinde ulaşabildiklerini bildiren Dr. Bilge TUNÇKOL, bu yolun yapımını gerçekleştiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, 10. Bölge Müdürlüğüne, Küre Dağları Milli Park Müdürü Sayın Ali BOZKURT’a, proje çalışmamızı destekleyen Bartın Üniversitesi rektörümüz Sayın Prof. Dr. Orhan UZUN ve Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon birimine teşekkür ediyorum dedi.