DAVETLİSİNİZ

“Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi”nin başarıyla tamamlanması münasebetiyle Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun himayelerinde 8 Ekim 2012 tarihinde Ankara Hilton Otel’de düzenlenecek olan “Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasında Orman Ekosistemlerinin Önemi; Küre Dağları Milli Parkı Sempozyumu”na davetlisiniz! Projenin kapanışı münasebetiyle gerçekleştirilecek olan sempozyum 8 Ekim 2012 tarihinde Ankara Hilton Otel’de saat 10.00’da Küre Dağları Milli Parkı tanıtım belgesellerinin gösterimleri ile başlayacaktır. PAN Parks sertifika töreni ve Küre Dağları Milli Parkı’nın tanıtımına katkılarından dolayı medya ödülleri ile devam edecek olan program korunan alanların biyolojik çeşitliliğin korunmasındaki rolü konulu oturum ve Küre Dağları Milli Parkı deneyimleri paneli ile tamamlanacaktır.
2008 yılında yürütülmeye başlayan proje, Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde doğa koruma ve sürdürülebilir kaynak yönetiminin güçlendirilmesi; katılımcılık esasına dayalı, etkin, bütüncül, bir yönetim modeli oluşturulmasını hedeflemiştir. Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi orta ölçekli bir Küresel Çevre Fonu (GEF) projesi olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ortaklığında yürütülmüştür. Proje kapsamında yerel ve ulusal birçok başarılı uygulamalara imza atılmıştır. Projenin en önemli başarıları şunlardır:
- Proje Haziran 2012’de Brezilya’da gerçekleştirilmiş olan Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi uygulamalarıyla Türkiye’yi temsil eden en iyi 24 uygulamadan biri seçilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ödül kazandırmıştır.
- 2006 yılından bu yana devam eden PAN Parks (Korunan Alanlar Ağı Parkları) sertifikasının alınması için gerekli şartların proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ile tamamlanmış ve Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks sertifikasını alan Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın 13. korunan alanı olmuştur.