HABER GALERİ

BOYNUZLU ENGEREK YILANI GÖRÜNTÜLENDİ

Küre Dağları Milli Parkı fauna listesinde yer alan Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes) yılanı, yaban hayatı teknikerimiz Yusuf ARDIÇ  tarafından görüntülendi.
Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renkli engerek türü. Boynuzlu engerek yılanının baş tarafında küçük yapıda boynuza benzer bir yapıları vardır ve bu nedenle bu ismi almışlardır.. Tehlikede olduklarını hissetiklerinde saldırırlar”Boynuzlu” denmesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunmaktadır.
 Milli Park Müdürü Ahat DELİORMAN “Küre Dağları Milli Parkının Fauna Çeşitliliğinin Arşivlenmesi Projesi” kapsamında Küre Dağları Milli Parkın da yaban hayatı izleme çalışmalarımız devam etmektedir. Bilindiği üzere, Yılanlar etçil olarak beslenen sürüngenlerdir. Doğada özellikle farelerle beslenirler ve fare populasyonunun kontrolünde önemli rol oynarlar. Bunun yanında yakalayabildikleri diğer küçük memeliler, diğer sürüngenler, kuşlar ve kuş yumurtalarını da yerler. Kartal, leylek gibi kuşlar da yılanlarla beslenir. Ekolojik zincirdeki görevi bu biçimdedir.