HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ
HABER GALERİ

BAKANIMIZ PROF DR SAYIN VEYSEL EROĞLU BARTIN DA GÜZELCEHİSAR BAZALT SÜTUNLAR NI ÜLKEMİZİN 112 NCİ TABİAT ANITI OLARAK İLAN ETTİLER

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu beraberindeki heyetle 12 Ağustos Cumartesi günü 116 milyon lira yatırım bedelli 15 tesisin toplu temel atma merasimi için Bartın’ a iştirak ettiler. Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, Bartın’ da Güzelcehisar Bazalt Sütunları’ nı ülkemizin 112’ nci tabiat anıtı olarak ilan ettiler.
‘Toplu Temel Atma ve Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ORKÖY Kredi Sertifikaları Dağıtım Merasimi’ sebebiyle Bartın’a gelen Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu ilk olarak Bartın Valiliği’ ni ziyaret ettiler. Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu burada Vali Nusret Dirim’ den Bartın’ da gerçekleştirilen çalışmalar ile alakalı bilgi aldılar.
Valilikte basın mensupları ile bir araya gelen Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, kente Bakanlığımızca yapılan yatırımlar ile alakalı bilgiler aktardılar. Bartınlılara bir sürpriz yapan Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu kent merkezine 18 km uzaklıkta, orman sahası içerisinde yer alan ve milyonlarca yıllık geçmişe dayanan lav sütunlarının bulunduğu alanı ülkemizin 112’ inci tabiat anıtı olarak ilan ettiklerini duyurdular.
110 dekarlık alanda 50 ile 100 santimetre arasında değişen çaplara sahip, yaklaşık 30 metre uzunluğundaki sütunların artık koruma altına alınacağının altını çizen Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, ‘Bartın tabiatı gereği çok değerli bir coğrafya. Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız bu sütunları da koruma altına alarak Bartın’ ın tabii değerlerine sahip çıkmaya devam edecek.’ diye konuştu.
Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti;
‘Hükümetimiz Bartın’ a çok büyük önem veriyor. Burada çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bartın’ ı bütün dünyaya tanıtmak ve ekonomik olarak gelişmesini temin etmek için yeni bir proje hazırlandı. Batı Karadeniz Gelişim Projesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı da 12 milyar 521 milyon liralık yatırım yapacak.”
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Bartın’ da sürdürülen biyolojik çeşitlilik çalışmalarının yıl sonunda tamamlanacağını, kentte çok sayıda endemik bitki türünün bulunduğunu bunların kayıt altına alındığını vurgulayan Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, ‘Yaklaşık 12 binden fazla tür var, başka yerde yok. Türkiye biyolojik çeşitlilik bakımından fevkalade zengin.’ diye konuştu.
Bartın’ ın tabiat turizmini yatırımlarla bütün dünyaya açacaklarına işaret eden Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, kentin görsel güzelliği olan lav sütunlarını tabiat anıtı olarak ilan ettiklerini ve bütün dünyaya duyuracaklarını belirtti.
Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, ardından Bartın Kültür Merkezi’ nde düzenlenen ‘DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ve Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ORKÖY Kredi Sertifikaları Dağıtım Merasimi’ ne iştirak ettiler.